Useful Links

Useful Links

George Green's School

Contact Us
Rights Respecting School

Aspiration, Equality,
EXCELLENCE

Governing Board Membership

The governing board has appointed the following members in accordance with the governing board’s instrument of government:

Name

 

Role

Re-election

due date

Attendance

Mr. Les Chapman

Chair of FGB

Foundation Governor

24-05-2024

100%

Mr. Jon Ryder

Principal

Ex Officio

100%

Mr. Kieran Healy

 

Vice Chair of FGB

Co-opted Governor

26/03/2023

100%

Mr. William Roberts

 

Vice-Chair of FGB

Foundation Governor

09-01-2023

75%

Mr. Tim Aldrich

 

Co-opted Governor

04-02-2022

100%

Ms. Kirsty Finlayson

 

Co-opted Governor

24-05-2023

50%

Mr. Hugh Fraser

 

Chair of Curriculum & Learning Committee

Co-opted Governor

15-04-2023

100%

Ms. Christine Kershaw

 

Co-opted Governor

24-05-2023

100%

vacancy

 

Co-opted Governor

 

 

Mr. Jon Waghorne

 

Co-opted Governor

24-02-2024

100%

Mr. William Everard CBE

 

Chair of Business & Finance Committee

Foundation Governor

31-08-2021

100%

Mr. Robert Kyriakides

Foundation Governor

28-11-2024

100%

vacancy

 

Foundation Governor

 

 

Mr. James Kilmartin

 

LA Governor

09-10-2023

50%

Ms. Annalee Jarvis

 

Parent Governor

Safeguarding/SEND

27-11-2021

100%

Ms. Polly Jones

 

Parent Governor

02-12-2024

100%

Mrs. Julie Lechley

 

Parent Governor

02-12-2024

100%

Ms. Alif Naharin

 

Parent Governor

02-12-2024

100%

vacancy

 

Parent Governor

 

 

Ms. Tazkia Hussain

 

Staff Governor

05-10-2024

100%

Committees and appointed members

Finance and Business Committee

Mr. William Everard CBE (Chair)

Mr. Jon Ryder (Principal)

Mr. Tim Aldrich

Mr. Kieran Healy

Ms. Christine Kershaw

Mr. Les Chapman

Curriculum & Learning Committee

Mr. Hugh Fraser (Chair)

Mr. Jon Ryder (Principal)

Ms. Kirsty Finlayson

Mr. Jon Waghorne

Ms. Tazkia Hussain

Ms. Annalee Jarvis

Ms. Polly Jones

Mrs. Julie Lechley

Ms. Alif Naharin